10 Ağustos 2009 Pazartesi

Gençlerbirliği 0 - 0 Kayserispor

Sezona bir puan ile başladık. Maç hakkında ipucu olarak bir cümle söyleyecek olursam, açıkçası maç öncesi size 1 puan verelim, oynanmasın maç deseler kabul ederdim ancak maçı izleyince çok ama çok yazık oldu dedim. Tribünler oldukça güzeldi diyebilirim. Çoğunluk üzerinde kırmızı ağırlıklı ve tek tip tişörtlerle gelmişlerdi. Ben de dahildim bu gruba tabii. Üzerimde büyük bir hırs vardı Kayserispor'a karşı. Aslında Kayserispor'dan çok Troisi'nin hafta içi az taraftarımız olduğunu vurgulayıp üzerinde baskı hissetmeyeceğini söylemesiydi. Dediğim gibi sezon başında da umut vermeyen bir takım vardı, bunun stresiyle de birleşince üstümde müthiş gerginlik vardı. Bağırdık, çağırdık attık stresimizi. Az sayıda Kayserisporlular bir köşede duruyorlardı. Önce neden ordalar diye düşündüm ancak farkettim ki tel örgüler çekmişler. İlk başlarda maratonun yarısını dahi rakibe veren Ortak Girişim, şimdi rakip kale arkasınıda daraltmışlar. Normal olanıda zaten bu aslında, talimatlarda rakibe %5'lik yer verilmesi geçiyor. Gerçi bir Kayseri maçına bakarak uygulamanın düzgün işlediğini söylemem. 3.haftada ki Beşiktaş maçı gösterecek bakalım gerçeği. Maça geldiğimiz de ilk yarı tutuk başladık, Kayseri oynayacak biz izleyeceğiz diye düşünmeye başladım ki 25-30. dakikalarda kontrolü ele almaya başladık. Sezon öncesi değerlendirmemde Patiyo'dan futbolcu olmayacağını söylemiştim, oldukça haklı çıktığımı düşünüyorum. 72 dakika nasıl tahammül ettik anlam verebilmiş değilim. Patiyo'nun yerine Mustafa Pektemek girince yığıldık iyice rakip kaleye doğru. Kayserispor iyice kapandı bu dakikalarda. Şansızlıklar, ayaklara çarpan toplar golü bulmamıza engel oldu. Ancak Pektemek önceden alınmış olsaydı bu maç sabaha kadar bizim hakkımızdı diye düşünmekteyim. Labinot Harbuzi'nin takıma monte edilmesinin yanı sıra Mustafa'nın yanına bir forvet daha lazım. Kahe ne yazık ki istediğimizden çok çok uzaklarda.
Defans alternatifi olmayan en eksik bölgemiz ancak en sağlam yerimizde defans bölgesi. Orhan Şam ve Aykut güzel bir oyun sergilediler. Bunun yanında İlhan biraz hava toplarında zayıf kalsada, takımı toparladı. Momha için söylenecek söz yok, yeni Filip hayırlı uğurlu olsun, bindirmeler, savunmalar çok güzel yaptı verilen görevi. Orta sahanın bugün maçı tribünde izlediği söylenen Harbuzi'nin gelmesiyle daha iyi olacağını düşünüyorum. Cem Can ne eksi, ne artı bir futbol oynadı. Orta alanda en iyi isim yaptığı presler, savunmalar ve top dağıtmasıyla Tozo idi. Bilal vasatı aşamayan bir görüntü içindeydi. Burhan için ayrı parantez açmak gerek. Geçen sezon ki hayal kırıklığı sonrası bu maçta umut dağıttı. Bireysel olarak yeteneğini çok iyi kullandı. Devamlı oynaması gerektiğine inanıyorum, eğer biraz sabır gösterebilirsek eski Burhan'ı tekrar izleyebileceğiz. Serdar'a çok iş düşmedi. Kayserispor bu sezon bu oyunla çok yaşamaz. Bir ilginç durumda Tolunay Kafkas'ın açıklamaları oldu benim için. Topun kontrolünün kendilerinde olduğunu söylemiş, acaba biz başka takımın maçında mıydık? diye düşünmeden edemedim. Bu kadar Kayseri yorumu yeter. Maçın hakeminde de bahsedeyim, gördüğüm çok yanlışlıkları oldu. Taraflı olduğumu düşünmüyorum o yüzden rahatlıkla söylüyorum, çoğu karar bizim aleyhimizeydi. Fırat Aydınus için biraz eğitim şart, çok acemi yönetim gösterdi.

Troisi dosyasını açayım azıcık. Oldukça tepkiliydik. Hafta içinde ki az taraftardan etkilenmem demeci biraz ters tepti sanırım kendi için. Her ayağına top alışında ıslık kıyamet tepkimizi küfürsüz göstersekte, bireysel olarak bende dahil olmak üzere çeşitli küfür örnekleri sergiledik. Bunun dışında oyun olarak bizden etkilendi veya etkilenmedi bilemem ama Türkiye'de ki en kötü oyununu sergiledi şahsi kanaatim. Maç sonunda Kayserispor hemen soyunma odasına gitmeyip düz koşu yaparken James'e "go home" nidalarıyla seslendik. Mesajı aldığını umuyoruz tekrar söylüyoruz "paranın satın alamayacağı şeyler vardır."Thomas Doll sabır istemiş. Bekliyoruz bizde ve düşünüyorum ki sabır gösterilmeye değer bir oyun vardı sahada. TSYD kupasında ki Gençlerbirliği yoktu sahada, çok daha istekli bir takım vardı. TSYD'deki kadro deniyor tezimizde tuttu bir anlamda. Bu takıma Harbuzi'nin dahil edilmesi çalışkan bir orta saha seyrettirebilir bize. Bunun dışında futbolcu demeye noterler, şahitler getirseler inanmayacağım Patiyo'nun yerine Mustafa 11'de başlamalı. Kahe misyonunu yitiriyor gün geçtikçe. Kalitesini belli etmiş bir forvet aramalıyız Mustafa'nın yerine. Bu maç bize bunları tekrar gösterdi. Geç kalınmış müdahaleler vardı tabi ki, 90. dakika da oyuncu değişikliğine pek anlam veremedim, Mustafa'nın 72. dakika da oyuna girmesine anlam veremediğim gibi. Yine de umut doldum ve Ankaraspor maçında beklentilerim biraz daha yüksek olacak. Bir puanı yine de kötülememek lazım, verilen umuda sayalım 2 puanı diyorum. Gelecek hafta bu oyunla hatta daha iyisiyle galibiyet gelir umarım da son şampiyonun(!) karşısına moralli ve gözdağı vererek çıkarız.

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails
Bu blog BloggerV.com üyesidir.

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

Bu Blogda Ara